| Engine Displacement | 85cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, Natural Air-Cooled | |
| Mileage Per Liter | 50 KM/L (Approx) Mileage | |
| Top Speed Ability | 85 KM/H (Approx) Top Speed | |
| Maximum Power | 4.58 kw at 8500 rpm | |
| Maximum Torque | 5.5 kw @ 5500 rpm | |
| Kerb Weight | 86.7 kg weight | |
| Brakes Style | Brake: Front: Drum, Rear: Drum |
| Name | Runner AD80S Alloy |
|---|---|
| Model | AD80S Alloy |
| Color | Red |
| Price | Tk. 64,000 |
| Brand | Runner |
| Type | Standard Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | 4-stroke, single cylinder |
|---|---|
| Displacement | 85cc |
| Maximum Power | 4.58 kw at 8500 rpm |
| Maximum Torque | 5.5 kw @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Kick |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | 4 |
| Bore | 47 mm |
| Stroke | 49.5 mm |
| Compression Ratio | 8.8 : 1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 60 KM/L (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 85 KM/H (Approx) |
| Chassis | Fabricated Spine |
|---|---|
| Front Suspension | Hydraulic, Telescopic Type |
| Rear Suspension | Coil spring Hydraulic |
| Length | ht 1880 mm |
|---|---|
| Width | 865 mm |
| Height | 1170 mm |
| Fuel Capacity | 9.0 L |
| Ground Clearance | 179 mm |
| Wheelbase | 1235 mm |
| Kerb Weight | 86.7 kg |
| Headlight | 12V 35W/35W 4W |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | No |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V 5Ah |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | Front: 2.50-17, Rear: 2.75-17 |
|---|---|
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 12V 5Ah |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Info not available |
| Low Battery Indicator | Info not available |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Pass Light | Yes |
It has a great fuel economy and lows on maintenance.
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: No
Mileage PL: 6~8H Charging Time
Top Speed: 50-60 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: Not Available
Mileage PL: 6~8H Charging Time
Top Speed: 80 Kmph (Approx) top speed
Maximum Power: Not Available
Brakes Style: Front: Drum & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 45-50 KM Mileage
Top Speed: 50 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 80 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, Wind Cooling, Four Strokes
Mileage PL: 65 KM/L (Approx) Mileage
Top Speed: 75 KM/H (Approx) Top Speed
Maximum Power: 2 KW @8000rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 65 Km Mileage
Top Speed: 40 Km/h Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 65 Km Mileage
Top Speed: 45 Km / h top speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →